شهید محسن افخمی

   ١٠٠٣
   افخمی
   محسن
   اصغر
   
   پاسدار
   ٢ فروردین ١٣٣٨
   ١ آذر ١٣٥٨
   آذرغربی- بوکان
   رزمنده
 
 
توضیحات

خلاصه ای از زندگی شهید محسن افخمی

محسن افخمی در سال 1338 در در خانواده‌ای مومن و پاک نهاد متولد و پرورش یافت از همان طفلولیت عشق به اسلام و ائمه اطهار (ع) در وجودش شکوفا شد افخمی در هفت سالگی به دبستان رفت و به مدد تلاش و استعداد خدادادی مراحل تحصیل را با موفقیت به پایان رساند. او همراه با تحصیل علم با فراگیری قرآن و شرکت در فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی مسجد به خودسازی می‌پرداخت او از کودکی ذات خداجویی داشت با ایمان، راستگو و درستکار بود و خیلی زود به خواندن نماز و دیگر عبادتهای خاص اسلام روی آورد.

با آغاز نهضت اسلامی، افخمی در سال چهارم دبیرستان درس می خواند او به همراه دیگر دانش آموزان دبیرستان در راهپیمایی‌ها و تظارهات شرکت می‌کرد. حضور او در صحنه‌های انقلاب چنان شد که او رفته رفته محذوب شخصیت امام خمینی (ره) و آرمان های اسلامی ایشان گردید و شوری انقلابی سراسر وجودش را پر کرد. او با فداکاری در صحنه‌های درگیری انقلاب شرکت می‌کرد و در هنگام حکومت نظامی با مهربانی و گذشت به یاری مردم می‌شتافت مخصوصاً در زمان کمبود نفت در رساندن سوخت به مردم فعالیت موثری داشت.

افخمی اسلام راستین را در زمان انقلاب شناخت و شیفته امام خمین (ره) شد برای او امام مظهر اسلام و عدالت بود او اعتقاد داشت که راه امام راه سعادت و رستگاری است و به همین دلیل همیشه به خانواده و دوستانش سفارش می‌کرد که امام را تنها نگذارید. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در بیست و دوم بهمن سال 1357 افخمی‌ همانند هزاران جوان مشتاق و سرسپرده امام به سپاه پاسداران پیوست او میخواست با پاسداری از ارزش‌های انقلاب که به بهای خون هزاران نفر به دست آمده بود دین خود را به انقلاب ادا نماید. افخمی مهربان، با گذشت و خوش برخورد بود. با خانواده‌اش رابطه ای دوستانه و صمیمی داشت و به پدر و ماردش عشق می‌ورزید. با این که هدف خود را در زندگی پاسداری از اسلام و قرآن قرار داده بود اما در خدمت به پدر و مادر کوتاهی نمی‌کرد و در جلب رضایت آنان می‌کوشید.

افخمی در طول هفت ماهی که عضو سپاه بود به ماموریت‌های گوناگون اعزام شد. او نمونه یک سرباز فداکار و شجاع بود که برای سربلندی و پیروزی انقلاب و اسلاماز هیچ جانفشانی دریغ نمی‌کرد و برای شهادت در راه آرمان های خود آماده بود افخمی پیش از اعزام به کردستان به خانواده اش سفارش کرده بود که او را حلال کنند واز کشته شدن او در راه خدا ناراحت نباشند. سرانجام روز امتحان الهی فرا رسید. افخمی در آخرین ماموریتش در منطقه بوکان در تاریخ اول آذر سال 1358 رو دررو عناصر ضدانقلاب کومله و دمکرات قرار گرفت او تا آخرین لحظه با رشادت و دلاوری در برابر دشمن پایداری کرد و از امتحان الهی سربلند بیرون آمد و به مقام شامخ شهادت دست یافت و به خیل دیگر شهدای انقلاب در بهشت زهرا (س) پیوست.

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم

وصيتنامه شهيد محسن افخمى

« انا لله و انا اليه راجعون » بازگشت همه به سوى خداست و من هم روزى بسوى او عبوديت خواهم كرد و وصيت من به خانواده عزيزم اين است كه مرا حلال كنيد و از كشته شدن من در راه خدا ناراحت نشويد . كسانى كه در راه خدا هجرت و جهاد كنند از رستگاران مى باشند و هميشه زنده اند .

در ضمن من راه خود را انتخاب كرده ام ( براى پيروزى انقلاب و اسلام ) و انشاءالله در اين راه پيروز خواهيم شد از خانواده ام مى خواهم كه امام امت را تنها نگذارند و اين ضد انقلاب ها را كه ما براى جنگ با آنها به اين سفر رفته ايم در هر كجا كه هستند سركوب نمايند .

در ضمن مقدار پولى كه دارم برايم روزه و نماز بخريد و چيزهايى كه به خودم تعلق دارد به مردم فقير بدهيد .

محسن افخمى