شهید غلامعلی جندقی رجبی

   ١٠٠١
   جندقی رجبی
   غلامعلی
   حسن
   ١٦٠٤
   معلم
   ١٠ تیر ١٣٣٣
   ٥ مرداد ١٣٦٧
   اسلام آباد غرب
   تک تیرانداز
 
 
توضیحات

 

زندگی نامه شهید غلامعلی جندقی رجبی  

و سحرگاهان، آن دم که چلچله ای مست از بهار، قامتهای سبز طلوع را عاشقانه بوسه می زدند آنگاه که بادهای مهاجر خسته. منظومه بلند شهادت را در لحظه های شفاف خویش تکرار کردند آنگاه که حریر رخ مهتاب، سرشار از غم سرشاخه های مهربان بیدهای مجنون را وداع می کرد و آنگاه که پروانه های ظریف بال سوخته. در مطلع بهار بر قله های رفیع نور ایثار را با سوختن: گرد شمع پیوند می زدند، تو رفتی اما از آیه های کلام تو هنوز هم طراوت می تراود.

ویژگیهای فردی

بی گمان هیچ یک از ویژگیهای شخصیتی شهید غلامعلی جندقی به اندازه خلوص بیش از اندازه اش در عبادت برجسته نیست او آنچنان خالصانه عبادت می کرد که کمتر کسی موفق به درک او حیاتش می شد او از در احسان، دل سوخته حضرت ابا عبدا... الحسین (ع) بود و آنچنان عشق به اهل بیت عصمت و طهارت در جانش رسوخ کرده بود که مجالش همواره از سوز و گداز خاصی بهره مند بود این اخلاص و ارادت از او فردی خاضع و خاشع ساخته بود و نورانیت خاصی به سیمایش بخشیده بود ایمان به خدا و تسلیم رضای او بود به او بصیرتی عطا کرد که راه سعادت  و صراط مستقیم را برگزید و از راه شهادت به سعادت ابدی برسد.

شهید جندقی در سایه سار مکارم اخلاق در کمال احترام و ادب با خانواده بخصوص پدر و مادر خود داشت. ارادت او به پدر بزرگوارش به گونه ای بود که در وصیت نامه اش می نویسد: پدر عزیزم که معلم روح منی و مربی زندگی همه وجودم به زیر خاک پایت که این راه را تو به من آموختی و مرا عاشق حسین بار آوردی مرا ببخش که  فرزند خوبی برایت نبودم. در نگاه شهید جندقی میزان سنجش هر رفتاری رضایت خدا بود و تمام روابط و مناسباتش را بر مبنای رضایت خدا استوار می کرد. هر که با ایشان  بود رنگ خدایی می گرفت که بسیار افرادی که مجذوب او شدند و به راه راست هدایت شدند و از منجلاب فساد و تباهی به راه هدایت و راستی راه یافتند. دوستان  صمیمی او همه چون او راه شهادت را برگزیدند. و به یاد دوست پر کشیدند.

شهید جندقی خود را مرید امام (ره) می دانست و انقلاب اسلامی را زمینه ساز ظهور حضرت مهدی می دانست لذا ایشان به مسایل سیاسی بسیار حساس بود و خود را مطیع محضر امام می دانست. بعد از انقلاب او در نقش یک بسیجی اهل بیت معلم و خادم درگاه حضرت ولی عصر (عج) هر جا که بود وجودش نیاز بود خدمت می کرد مدتی نیز در بنیاد مستضعفین به دستگیری از مستمندان و مستضعفان مشغول بود.

شهید جندقی با مطالعه آثار فلاسفه اسلامی بخصوص شهید مطهری تلاش فراوانی برای زدودن القائات مارکسیستی از ذهن دانش آموزان و سایر افراد کرد او خود را در همه حال معلم می دانست و ایفای نقش خود را محدود و محصور محدوده مدرسه و کلاس نمی کرد. با وجود اینکه شغل معلمی به لحاظ مادی کفاف مخارجش نمی‌کرد او به آن عشق می ورزید و با تمام وجود وقت خود را صرف تربیت دانش آموزان می‌کرد و خالص برای رضای خدا به این شغل روی آورده بود.

اگر چه شهید در همه حال با خدا بود چونان کبوتری که قصد پرواز از قفس دارد. روح بلند پروازش، قصد پرواز از این تن خاکی داشت و برای پرواز چه جایی بهتر از جبهه‌های سرخ که آنجا کبوتران خونین بال آسمان را به زمین آورده بود. او نیز عزم سفر کرد و بارها و بارها برای نبرد با متجاوزان و ظالمان به جبهه عزیمت کرد و نهایتا روح بلند پروازش، سنگینی زمین را تاب نیاورد و با سبکبالی عاشقانه ای به دیدار حضرت دوست شتافت.

روحش شاد و یادش همیشه گرامی باد

 

 

وصیت نامه شهید غلامعلی جندقی رجبی

بسم الله الرحمن الرحیم

 

که من به جرم محبّت قتیل خنجر یارم

بخون خویش نویسم به روی سنگ مزارم

ربَّنا فاغفرلنا ذُنوبَنا و کفِّر عنّا سیّئاتنا وتَوَفَّنا مَعَ الابرار

ربَّنا اِ نَّنا سَمعنا مُنادیاً  یُنادی للایمان اَن آمنوا بربِّکُم فامنّا

تَجدهُ عوناً لَکَ فی النَوائِب

ناد علیّاً مَظهر العجائب

بِولایتکَ یا علیٌّ یا علیٌّ یا علیٌّ

کُلُ هَمٍّ وغَمٍّ سَیَنجلی

 

اینجانب غلامعلی جندقی وصیت می کنم که همه آشنایان، دوستان، پدر و مادر، برادرانم و خواهرانم همگی را شفاعت خواهم کرد. مرا در هیئت فراموش نکنید.
در مجلس ختم وغیره، فقط و فقط روضه حضرت اباعبدالله (ع) خوانده شود.
روضه برای امام حسین (ع) عمری است مورد علاقه و عشق من بوده و من با روضه و محبت اهل بیت و مجالس و هیئت ها مأنوس بوده ام و اگر به من اجازه داده شود به دنیا رجوع کنم و با روحم به شما سر بزنم فقط دوست دارم در هیأت ها و روضه ها شرکت کنم . مرا فراموش نکنید مخصوصاً محرم، شب ها و صبح ها  از اربابم می خواهم اجازه دهد من به هیأت بیایم و شما را هم سفارش می کنم  به عزاداریها که بلا را دفع می کند و اشک بر حسین (ع) کلید پیروزی است.
دفاتر شعرم وکتابهای روضه و شعرم مال غلامرضا برادرم که در هیأت بخواند. التماس دعا دارم.

 براداران عزیزم مخصوصاً غلامرضا، شما را به خدا در هیئت یاد من باشید و من قول شفاعت به شما می دهم و در خاتمه از دوستان و آشنایان همگی خداحافظی نموده و حلالیت می طلبم و بهترین هدیه برای من اشک چشم برای حسین (ع) است، اگر گاهی در هیئت ها یک قطره از اشک برای اربابم را به من هدیه کنید از همه چیز برایم بالاتر است، آنقدر که این یک قطره را  به تمام بهشت نمی فروشم.

به امید دیدار شما در قیامت
غلامعلی جندقی رجبی

اندیشمک 1367/5/4